Eric Morris Sistemi

https://actedcity.com/wp-content/uploads/2020/07/Team2.png

Eric Morris Sistemi

Eric Morris tekniği 1960’larda Amerika’da Eric Morris tarafından geliştirilmiştir. Bu aslında bir teknikden çok bir sistemdir. Eric, Carl Jung’un felsefesinden hareketle yola çıkmış ve alt benlikler üzerine yaptiği uzun çalışmalardan sonra kendi tekniğini yaratmıştır.

Bu teknik, oyuncuların günlük hayatta yaşadıkları sıkıntıları, duygusal karmaşaları ve onların hareketlerini engelleyici gündelik problemleri ele alıp, bunlardan arınmayı ve sahnede “olma” anına nasıl geçebileceklerini anlatır. “Oynama” olgusuna tamamen karşıdır ve oyuncuların “olma” durumuna geçmelerini sağlamak amaçlı yola çıkmıştır.

Peki bu OLMA durumu nedir ?

Günlük hayatta o kadar çok duygusal ve fiziksel blokeler yaşarız ki artık farkındalığımızı yitirmiş, makinalaşmış insanlar olarak birbirimizle iletişiriz. Bu aslında bir iletişim değil bir iletişememe halidir. Bu noktada insanlar aslında “kendileri gibi olamayan” bireyler olarak hareket eder ve hiç bir zaman OLMA durumunu tam anlamıyla yaşayamaz. İşte tam bu noktada Eric Morris’in sunduğu çalışmalar bu OLMA anlarına nasıl geçilebileneceğini ögretir.

Eric Morris’in tekniği oyunculuk çalışmaları olarak ikiye ayırır. Enstrüman (Beden, Zihin Ruh) Çalışmaları ve Craft .

Enstrüman Çalışmalarında yuzden fazla egzersiz vardır, bu egzersizlerle oyuncunun nasıl OLMA anına geçebileceği anlatılır. Craft çalışmalarında ise oyuncunun aktaracağı metin üzerinden yapılan egzersizlerdir. İki çalışmada birbiriyle birebir örtüşür.

ACTEDCITY nin oyunculuk dersleri Eric Morris tekniğini oyunculara aktarmak üzere yola çıkmıştır.

Bize Katılmak İster Misin?

Bize Katılmak İster Misin?

Bize Ulaş
Halk Caddesi No:52-4, Üsküdar, İSTANBUL
+90-505 005-6047
Pazartesi-Cuma 10:00-19:00
Call Now ButtonHemen Ara