Betül Alganatay

https://actedcity.com/wp-content/uploads/2020/07/Team2.png

Betül Alganatay


Lise çağlarından itibaren yakın akrabalarının devlet tiyatrosu/opera sanatçısı olmasının da etkisiyle tiyatroya başlamış ve konservatuar sınavlarına girerek üniversitede Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Oyunculuk Bölümü’nde eğitim alarak 1999 senesinde mezun olmuştur. Okul yıllarında sadece oyunculuk değil, Prof. Dr. Sevda Şener ve Nurhan Karadağ’dan tiyatro kuramı üzerine de dersler almıştır.

Üniversiteyi bitirir bitirmez Amerika’nın Teksas eyaletinin Houston şehrinde bulunan University of Houston’ın master programına katılmak için sınavlara girdi ve hemen akabinde aynı okulda tiyatro üzerine master programını kazandı.

2001 senesinin sonlarında New York eyaletinin New York şehrine taşındı. New York’da saygın tiyatroların auditionlarına girmeye başladı. New York’da off Broadway tıyatrolarının oynadığı kült oyunlarda oynamaya başladı . Fakat bu arada Amerika’da her oyuncunun yaptığı gibi oyunculuk workshoplarına devam etmesi gerektiğini ve Amerikalı oyuncuların ritmiyle yaşaması gerektiğini farkederek yeniden oyunculuk atölyelerine katılmaya başladı. 2002 senesinde HB Studio’da UTA HAGEN Metodu üzerine dersler aldı. Sonrasında 2003 senesinde ERİC MORRIS Metodu’nu öğrenmek için Eric Morris’in New York temsilcisi olan ANTHONY BOVA’nın Eric Morris Method Oyunculuk Okulunda 5 sene boyunca atolye çalışmalarına katılıp Anthony Bova’nın 2007 senesinin sonlarında önce asistanı oldu sonrasında ise Eric Morris Method Oyuncu Koçu oldu.

2008 senesinde İstanbul’da Beyoğlu’ndaki MısırApartmanı’nda o zaman yeni kurulmuş olan DOT TİYATROSU’nun sahnesinde şu an ekranlarda gördüğümüz fakat o zaman oyunculuğa yeni başlayan ünlü oyunculara Anthony Bova ile beraber dersler verdiler.

New York’a geri döndüğünde THE ACTOR’S STUDIO’da eğitim veren aynı zamanda stüdyoya girmek için ‘audition’lara giren oyuncuları seçen kurulun başkanı ve aynı zamanda AL PACINO ve ELLEN BERKIN gibi usta oyuncularla sahneye çıkmış usta oyuncu ve oyuncu koçu olan TOM BRANGLE’dan kendisiyle beraber STELLA ADLER METHODUYLA KAMERA ÖNÜ OYUNCULUK derslerini yürütmek için teklif aldı ve bu teklifle beraber kendisiyle çalışmaya başladı halen de usta-çırak ilişkisi olarak devam eden bir ilişkisi vardır. 2010 senesinden bu güne kadar da Tom Brangle’la sayısız workshoplar/atölye çalışmaları yaptı.

Betül Alganatay Amerika’da sayısız tiyatro oyunlarında, reklam filmlerinde oynamış 18 seneyi aşkın bir zamanda faal olarak Amerika’da eğitim almış ve oranın saygın eğitmenleriyle profesyonel ilişkiler kurmuş ve 2013 senesinde ACTEDCITY OYUNCULUK STÜDYOSU ‘nu İstanbulda kurmuş ve dizi/sinema piyasasına çok değerli oyuncular yetiştirmiştir.

Bize Katılmak İster Misin?

Bize Katılmak İster Misin?

Bize Ulaş
Halk Caddesi No:52-4, Üsküdar, İSTANBUL
+90-505 005-6047
Pazartesi-Cuma 10:00-19:00
Call Now ButtonHemen Ara