Menu
Menu

BETÜL ALGANATAY

Betül Alganatay 1999 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2001 yılında Amerika’ya yerleşerek University of Houston’da Edward Albee’nin bölüm başkanlığı yaptığı yıllarda Tiyatro Bölümü’nde master yaptı. 2003 yılında Eric Morris Sistemi ve Method oyunculuk teknikleri üzerine çalışmalar yaptı. New York’ta on beş senelik oyunculuk kariyerinde iki sene Eric Morris ile altı sene de Anthony Bova ile Eric Morris teknigini çalıştı. Sonralarında tekniğin eğitmeni olarak bir çok oyuncuya eğitim vermeye başladı. Aynı yıllar içerisinde oyuncu olarak bağımsız sinema ve reklam filmlerinde rol aldı. Bu yıllar içersinde ayrıca tüm dünyada bilinen Alexander Tekniği’ni çalıştı.

Sinema filmleri olarak Sınav,Salome, What Time Is It,Dinner Party bunlardan bazılarıdır. Diesel,Ann Taylor, Verizon, Captain Morgan gibi firmaların reklam filmlerinde yer aldı. New York’da önce ‘booking editor’ daha sonra ‘creative producer’ olarak Bullett dergisinde çalıştı ve bunun sonucunda Paz De La Huearta ile bir film projesi gerçekleştirdi.

2010 yılında New York’ta kendi oyunculuk stüdyosunu kurdu. Bu yıllar içerisinde Türkiye’ye eğitim amaçlı ziyaretlerinde bir çok profesyonel oyuncudan oluşan oyuncu grupları ile yapmış olduğu çalışmalar sonucu New York’taki Oyunculuk Stüdyosunun İstanbul şubesini açmaya karar verdi. İstanbul da Actedcity Oyunculuk Stüdyosunu kurdu. 2018-2019 Sanat sezonunda Independents Club‘ta uluslararası donanımı sonucu uygulamakta olduğu kendi tekniği ve Uta Hagen tekniği ile eğitimler vermektedir. Birçok başarılı ve ünlü oyuncuya ”Oyuncu Koçluğu” yapmakta ve yönetmen olarak yenilikçi fikirleri ile tiyatro oyunları yönetmektedir. 2013’ten beri The Actors Studio‘nun daimi üyesi Tom Brangle ile oyunculuk atölyeri düzenlemktedir.